Wrasta w serce i zatruwa krew

Dostępność: 5 szt.
21.95
szt.
Zamówienie telefoniczne: 791572838 Zostaw telefon
Wysyłka w ciągu: 3 dni
Cena przesyłki:
7.99
  • Odbiór osobisty 0
  • DPD Pickup punkt odbioru / automat paczkowy 7.99
  • Paczkomaty InPost 12.99
  • Kurier DPD 14.99
  • Kurier INPOST 14.99
  • Kurier DPD Pobranie 19.99
Więcej o produkcie
Autor:
Radosław Pawelec
Wydawnictwo:
Elipsa Dom Wydawniczy
Stron:
150
Rok wydania:
2019
Oprawa:
broszurowa
Waga
0.15 kg
EAN:
9788380172883
Autor podejmuje językoznawczą refleksję nad pojęciem nienawiści w języku polskim. Materiałem do analizy są uznane dzieła literatury polskiej różnych epok, których kanon powinien być czytelnikowi dobrze znany, a przez to lektura monografii Wrasta w serce i zatruwa krew szczególnie satysfakcjonująca. Do egzemplifikacji zjawiska posłużyły również słowniki języka polskiego, elektroniczne korpusy językowe oraz współczesne wypowiedzi medialne. Dokonana na kartach książki analiza jest w pełni usystematyzowana, napisana atrakcyjnym językiem, który należy do rzadkości w studiach naukowych. Obejmuje badania etymologiczne, analizę leksykograficzną słowotwórczą, semantyczną, pragmalingwistyczną które prowadzą do odkrycia wniosków na temat celowości użycia słowa i odpowiedzialności za jego używanie, co wyraźnie zaznacza się w przywołanej poezji Jana Kochanowskiego czy Zbigniewa Herberta.
W książce z jednej strony mamy do czynienie z obiektywizmem naukowym, ścisłą analizą językoznawczą, z drugiej wyłania się z jej stron wyrazisty obraz Autora, z jego przekonaniami, sposobem patrzenia na świat. Sprawia to i styl, i sposób prowadzenia wywodu. Badacz, śledząc skrupulatnie losy wyrazów z rodziny nienawidzić w polszczyźnie, poszukuje własnych odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania tego pojęcia na przestrzeni wieków, jego ewolucji, a przede wszystkim jego obecności we współczesnym dyskursie społecznym.
Być może nie ze wszystkimi interpretacjami czytelnik się zgodzi, ale niewątpliwie książka stanowi zachętę do dyskusji, lecz dyskusji opartej nie na emocjach (a przynajmniej nie tylko na emocjach), ale na głębszej refleksji dotyczącej i historii, i współczesności.
Parametry:
Autor:
Radosław Pawelec
Wydawnictwo:
Elipsa Dom Wydawniczy
Stron:
150
Rok wydania:
2019
Oprawa:
broszurowa
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
Zadaj pytanie
Podpis:
E-mail:
Zadaj pytanie: