Wanda Grabowska (1883-1957). Pedagog, działaczka..

Symbol: 9788377306772
Dostępność: 47 szt.
67.15
szt.
Zamówienie telefoniczne: 791572838 Zostaw telefon
Wysyłka w ciągu: 3 dni
Cena przesyłki:
7.99
  • Odbiór osobisty 0
  • DPD Pickup punkt odbioru / automat paczkowy 7.99
  • Paczkomaty InPost 12.99
  • Kurier DPD 14.99
  • Kurier INPOST 14.99
  • Kurier DPD Pobranie 19.99
Więcej o produkcie
Autor:
Ludwika Majewska
Wydawnictwo:
Avalon
Stron:
416
Rok wydania:
2025
Oprawa:
broszurowa
Waga
0.15 kg
EAN:
9788377306772

Wanda Grabowska - nauczycielka, dyrektorka Gimnazjum i Liceum Zrzeszenia Nauczycieli Szkół Średnich w Piotrkowie, współzałożycielka Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, w latach międzywojennych radna miejska, zaś podczas II wojny światowej organizatorka tajnego nauczania. Była jedną z najważniejszych postaci

ruchu niepodległościowego w Piotrkowie. Pamiętana przez swe wychowanki i współpracowników, dziś, wraz z upływem lat, jest postacią nieco zapomnianą. Autorka na podstawie licznych źródeł przedstawia losy Wandy Grabowskiej, jej działalność w ruchu niepodległościowym na początku XX wieku, pracę zawodową, udział w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia dziewcząt oraz zaangażowanie w życie społeczności lokalnej w niepodległej Polsce. Omawia jej zaangażowanie w licznych organizacjach, w tym w Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, za pomocą którego Grabowska walczyła z wykluczeniem kobiet w życiu społecznym. Podejmuje także trudny temat anatemy Grabowskiej w czasach powojennych.

Biografia Wandy Grabowskiej pokazuje sylwetkę przedstawicielki ostatniego pokolenia zaangażowanego w działalność niepodległościową podczas zaborów, a zarazem modelowej reprezentantki typu państwowca, tak charakterystycznego dla II RP. Jest to także studium reprezentantki środowiska polskich kobiet aktywnych niepodległościowo, zawodowo oraz społeczno-politycznie. Niniejsza dysertacja jest dowodem pracowitości Autorki oraz bardzo dobrego opanowania warsztatu badacza.

Z recenzji dr. hab. Jacka Pietrzaka, prof. UŁ

Ten bogaty życiorys stanowi swego rodzaju ilustrację społecznego i pełnego patriotycznej postawy zaangażowania kobiet pokolenia przełomu XIX i XX wieku, które w schyłkowym czasie zaborów łączyło ideały Matki Polki z doktrynami niepodległościowymi. Autorce udało się zaprezentować w postaci Wandy Grabowskiej wszystkie najlepsze cechy osobowości i charakteru tego pokolenia.

Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Paneckiego

Książka otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą rozprawę doktorską tematycznie związaną z województwem łódzkim w XXI edycji konkursu.

Parametry:
Autor:
Ludwika Majewska
Wydawnictwo:
Avalon
Stron:
416
Rok wydania:
2025
Oprawa:
broszurowa
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
Zadaj pytanie
Podpis:
E-mail:
Zadaj pytanie: