• Trwałość obiektów mostowych

Autor praca zbiorowa
Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
Stron 524
Rok wydania 2012
Oprawa twarda
Format 17x24 cm
64.33
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 3 dni
Cena przesyłki 7.99
Odbiór osobisty 0
DPD Pickup punkt odbioru / automat paczkowy 7.99
Paczkomaty InPost 12.99
Kurier DPD 14.99
Kurier INPOST 14.99
Kurier DPD Pobranie 19.99
Dostępność 5 szt.
Waga 0.15 kg
EAN 9788371252228

Zamówienie telefoniczne: 791572838

Zostaw telefon
Tytuł ten podsumowuje konferencję, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 22-23 listopada 2012, organizowaną przez Zakład Mostów Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.
fragment wstępu:
W Polsce w sieć dróg publicznych i sieć linii kolejowych wbudowanych jest prawie 50 tysięcy obiektów mostowych.
Oczekiwana długość okresu eksploatacji tych obiektów szacowana jest na 100-150 lat. Aby osiągnąć taką trwałość, nowe obiekty muszą być budowane przy wykorzystaniu aktualnego stanu nauki i technologii, a istniejące utrzymywane przy zastosowaniu nowoczesnych systemów diagnostycznych i naprawczych.
W naszym kraju występuje wiele zaniedbań w obszarze zarządzania infrastrukturą komunikacyjną. Nowe obiekty budowane są w oparciu o przestarzałe przepisy techniczne, jak np. "Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie". Środowisko inżynierów mostowych od lat zwraca uwagę na ewidentne wady tego dokumentu, ale kadra zarządzająca drogownictwem nie dostrzega tego problemu.
Podobna sytuacja występuje w obszarze normalizacji. Istnieje tu pilna potrzeba uporządkowania tej sfery, gdy za kilka lat będziemy wydawać wielkie pieniądze na ekspertyzy w celu określenia nośności wybudowanych właśnie mostów.
W latach 90-tych ubiegłego wieku zaprojektowane zostały w Polsce nowoczesne systemy wspomagające utrzymanie mostów drogowych (SGM) i kolejowych (SMOK). Dwadzieścia lat temu były to jedne z najnowocześniejszych systemów na świecie. Dziś, gdy Świat poszedł do przodu, my zostaliśmy z niedokończonymi projektami sprzed 20 lat.
Jest więc wiele do zrobienia w sferze przepisów technicznych dotyczących budowy i utrzymania obiektów mostowych.
Temat tegorocznych Wrocławskich Dni Mostowych "Trwałość obiektów mostowych" wybrano biorąc pod uwagę propozycję GDDKiA, co świadczy, że w tej ważnej instytucji dostrzegana jest waga wymienionych wyżej problemów.
Celem seminarium jest przedstawienie różnych obszarów naukowych i technicznych związanych z zapewnieniem trwałości mostów. Seminarium w zamierzeniu organizatorów powinno stanowić formę wymiany poglądów dotyczących zagadnień technicznych, organizacyjnych i prawnych związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury drogowej w Polsce.(...)
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
  • Oceń

Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia