• Podatek od spadków i darowizn. Komentarz

Autor praca zbiorowa
Wydawnictwo Wolters Kluwer
Stron 488
Rok wydania 2021
Oprawa twarda
199.00 -10% 179.10
Do końca promocji pozostało:
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 3 dni
Cena przesyłki 12.99
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 12.99
Kurier INPOST 13.99
Kurier DPD 14.99
Dostępność 11 szt.
Waga 0.15 kg
EAN 9788382463453

Zamówienie telefoniczne: 791572838

Zostaw telefon

W komentarzu poddano analizie regulacje ustawy o podatku od spadków i darowizn, której przepisy nadal sprawiają liczne trudności interpretacyjne.

Autorzy przedstawiają konkretne rozwiązania ustawodawcze oraz dostrzegają, że połowa zdarzeń powodujących powstanie obowiązku w podatku od spadków i darowizn nie ma jakiegokolwiek związku ze spadkobraniem czy darowizną. Istnieje zatem rozbieżność pomiędzy zakresem opodatkowania a tytułem omawianej ustawy, dlatego bardziej właściwe byłoby nazywanie jej podatkiem od nieodpłatnego nabycia praw majątkowych.

 W publikacji, oprócz podstawowych informacji związanych z wykładnią przepisów ustawy, jej zakresem podmiotowym i przedmiotowym, omówiono takie kwestie jak:

o wprowadzenie europejskiego poświadczenia spadkowego,

o rozszerzenie zakresu pojęcia ,,zstępnych" i kręgu osób zwolnionych od podatku od spadków i darowizn,

o objęcie opodatkowaniem nieodpłatne nabycie własności rzeczy wspólnej (wspólnego prawa majątkowego) albo jej części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność,

o ograniczenie zakresu zwolnienia od podatku nabycia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część,

o doprecyzowanie warunku ulgi mieszkaniowej polegającej na zamieszkiwaniu przez 5 lat,

o zwolnienie od podatku nabycie przez repatrianta budynku albo lokalu mieszkalnego,

ozwolnienie od podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego przedsiębiorstwa osoby fizycznej - niezależnie od stopnia pokrewieństwa.

 Książka jest przeznaczona dla doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy, a także pracowników administracji.